İran Turu

4 ve 5 Yıldızlı Otellerde

Hemen Rezervasyon Yapın

Ödeme tutarını görmek için konaklama bilgilerinizi girip “HESAPLA” butonuna tıklayınız.

Tarih
Çocuk
Yetişkin
1.Çocuk
2.Çocuk
a
İran Turu Hakkında Genel Bilgiler

1. Gün: İstanbul Havalimanı–Hakkari-Urmiye

Sabah saat 07.00’de İstanbul Havalimanı’nda buluşma ve ve check-in işlemleri sonrası saat 09.00’da Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile Hakkari’ye hareket. Saat 11.05’te Hakkari’ye varışımızın ardından havalimanında bizleri bekleyen aracımızla Türkiye-İran sınır kapısına transfer.

 

Yaklaşık 40 dakika sürecek yolcuğulumuzun ardından Esendere-Serow kapısından İran’a giriş yapıyor ve rotamızı direkt Urmiye’ye çeviriyoruz. Yolculuğumuz yine yaklaşık 40 dakika sürecektir.

 Urmiye’de Selçuklu Dönemi eseri olan Se Gonbad Kule, Meryem Ana Kilisesi ve Urmiye Gölü göreceğimiz yerler arasındadır.

Akşam yemeği ve konaklama Urmiye'de. 

2. Gün: Urmiye-Mahabad-Bükan-Senendec

Otelde alacağımız kahvaltının ardından rotamızı güneye, Senendec şehrine çeviriyoruz. Yaklaşık 1.5 saat sürecek yolculuğumuzun ardından rotamızda bulunan Mahabad ve Bükan şehirlerini de panoramik olarak göreceğiz. Bükan’da ünlü Kürt müzisyen Hassan Zirak’ın mezarını ziyaret ediyor ve rehberimizden Kürt Müziği hakkında değerli bilgiler öğreniyoruz. İran’ın Kürdistan Bölgesi Kürt Müziği’ne birçok önemli sanatçıyı kazandırmış bir bölge olması ile de ünlüdür.

 

Öğle yemeğimizin ardından Senendec’e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Bugün toplamda yaklaşık 6 saat yolculuğumuz olacaktır. İran Kürdistan Eyaleti’nin başkenti olan Senendec’te ilk durağımız Kürt müzisyenleri canlı olarak dinleyebileceğimiz Ferdowsi Caddesi olacaktır. Sonrasında ise dünyaca ünlü tavlaların yapıldığı atölyeleri ziyaret edeceğiz.

 
Akşam yemeği ve konaklama Senendec'te.
3. Gün: Senendec - Meriwan - Hewraman

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından eğer fırsat bulabilirsek Kürt Müziği enstrümanları yapan bir atölyeyi ziyaret edeceğiz. Sonrasında bir müzeye dönüştürülen Kürt Evi’ni ziyaret edip Senendec şehrini ardımızda bırakıyor ve Merivan’a doğru yol almaya başlıyoruz. Senendec’ten ayrılırken son olarak Abidar Dağı’ndan panoramik şehir manzarasını görme şansımız olacak.

 

İki saat sürecek yolculuğumuzun ardından öğle yemeğimizi Merivan’da alacağız. Burada Zaribar Gölü’nde yetişen balıkların lezzetine bayılacağınıza eminiz. Merivan’da Zaribar Gölü’nü gezdikten sonra dağlık Hewraman Bölgesi’ne doğru rotamıza devam ediyoruz.

Akşam saatlerinde Hewraman’da konaklayacağımız yerel köy evlerine yerleşiyoruz. Hewraman Bölgesi Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır.

 

Akşam yemeğimizde bölgeye özgü Kürt mutfağının lezzetlerini deneyimleyeceğiz.

4. Gün: Belbar - Selin - Hajij

Bu sabah erken saatlerde köy evimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Hewraman Bölgesi’ndeki fantastik köyleri tek tek keşfetmeye başlayacağız. Yüksek ve heybetli dağların arasında gizlenmiş bu masalsı köylerden ilk adresimiz Belbar olacak.

 

Belbar’da geçireceğimiz keyifli dakikalardan sonra fotoğraf çekimlerimizi de tamamlayarak Selin Köyü’ne doğru yol almaya başlayacağız. Selin’de sizleri güzel bir tekne yolculuğu bekliyor. Burada sizlere ayrıca güzel bir sürprizimiz olacak.

 

Sonrasında Batı İran’ın en büyük sıcak kaynak sularını göreceğimiz Bell Spring’i ziyaret edecek ve akşam Selin’de konaklayacağız.

5. Gün: Selin - Zhiwar - Pawa - Kirmanşah

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Pawa’ya doğru yol almaya başlayacağız. Rotamız üzerinde bulunan Zhiwar Köyü de bugün göreceğimiz yerler arasındadır. Pawa’da efsanevi bir isim olan Khalo Hossein Kohkan’ın hikayesini dinleyecek ve onun dağları kazarak yaptığı yedi oda ve kendi mezarından oluşan mekanı ziyaret edeceğiz.

 

Ziyaretimizin ardından Kirmanşah’a doğru ilerliyor ve bir başka Unesco Dünya Mirası olan Bisetoon Kaya yazıtları’nı görüyoruz. Bu metin, dünyadaki en önemli ve bilinen antik belgelerden ve Achaemenid döneminin en önemli tarihi metinlerinden biridir; Darius'un kendi sunumunu ve orta Magus Gaumata'ya karşı kazandığı zaferin açıklamasını ve isyancıların ele geçirilmesini anlatıyor.

 

Bu akşam konaklamamız Kirmanşah’ta olacaktır.

6. Gün: Kirmanşah - Tahran - İstanbul

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Kirmanşah Havalimanı’na geçiyor ve Kirmanşah-Tahran iç hatlar uçuşu ile 1 saat süren yolculuğumuzun sonrasında Tahran’a varıyoruz.

 

Gezimizin son gününde başkent Tahran’da Tuğrul Kulesi ve Gülistan Sarayı gibi şehirdeki başlıca gezilecek yerleri görme şansımız olacak.

 

Akşam saat 20.30’da İran Havayolları’nın B 99702 sefer sayılı Tahran-İstanbul Havalimanı uçuşu ile İstanbul’a varış ve gezi programımızın sonu.

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  • Gezi programında belirtilen tüm geziler
  • 4 ve 5 yıldızlı otellerde 3 gece yarım pansiyon konaklama
  • Selin ve Hewraman’da lokal köy evlerinde 2 gece yarım pansiyon konaklama
  • Tüm kahvaltılar
  • Tüm akşam yemekleri
  • Gezi boyunca profesyonel rehberlik hizmeti (yerel rehber + Türk rehber)
  • Araç içi ikramlar
  • Lüks araç ile tüm havaalanı - otel - havaalanı transferleri
  • Lüks araç ile gezi boyunca program dahilinde gerçekleştirilecek tüm ara transferler
  • Bütün müze ve ören yeri giriş ücretleri
  • Kirmanşah-Tahran iç hat uçuş bileti
  • Gezi noktalarında kamera ile profesyonel fotoğraf çekimleri

  Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • İstanbul-Hakkari ve Tahran-İstanbul uçak biletleri
  • Öğle yemekleri
  Ek Bilgiler

   

  ÖNEMLİ NOTLAR:

   

  *** Gezi için alınması gereken uçak biletleri ;

   

  15 Haziran Çarşamba      Saat 09.00 İstanbul – Yüksekova TK 2670 (Türk Hava Yolları)

  20 Haziran Pazartesi        Saat 20.30 Tahran – İstanbul B 99702 (İran Hava Yolları)

   

  *** Rahat ve keyifli bir yürüyüş yapabilmeniz için yürüyüş sırasında elinizde eşya taşımamanız tavsiye edilir. Yanınıza eşyalarınızı koyabileceğiniz hafif ve küçük bir sırt çantası almanızı tavsiye ederiz.

   

  *** Geziye katılırken yanınıza yürüyüşe uygun rahat bir ayakkabı, fotoğraf makineniz ve bataryalarınız, powerbank ve şarj cihazlarınız, şapka, güneş gözlüğü, yedek kıyafetler, sürekli

  kullandığınız ilaçlarınız, antiseptik dezenfektan, maske veya buff yanınızda bulundurmanızı tavsiye

  ederiz.

   

  *** Rehber, yol ve hava durumundan kaynaklanan sebeplerle gezi program günleri arasında sıralama değişikliği yapabilir.

   

  *** Yeterli zaman olması halinde rehberimiz tarafından programa ekstra destinasyonlar dahil edilecektir.

   

  *** Gezi boyunca alınacak öğle yemekleri için rehberlerimiz tarafından rotalarımız üzerindeki en makul restoran seçenekleri değerlendirilecektir.

  İptal Şartları

  İptal Koşulları: 

  YOLCU, tur başlangıç tarihinden;  

  90 gün ya da öncesine kadar rezervasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %20’si iade edilemez.

  90-70 gün arasına kadar rezeryasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %40’ı iade edilemez.

  69-40 gün arasına kadar rezeryasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %50’si iade edilemez.

  39-20 gün arasına kadar rezeryasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %70’i iade edilemez.

  19- 0 gün arasına kadar rezeryasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %100’ü iade edilemez.

  ** Tur programında belirtilmiş olan tüm havayolu uçuşlarının ücreti ve iadeleri, ilgili havayolunun belirlediği koşullara bağlıdır. Dolayısıyla, havayolu uçuşlarına ait ücretleri iptal tarihine bakılmaksızın Yolcu’dan tahsil edilip, kalan rakam İptal Koşulları ve süreye bağlı olarak iade edilir.

  Vize Bilgileri

  İran İslam Cumhruriyeti’ni turistik amaçla ziyaret etmek isteyen, Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hususi Pasaport (Yeşil), Diplomatik Pasaport (Siyah ve Kırmızı) ve Hizmet Pasaportu (Gri) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile İran İslam Cumhuriyeti’ne vizesiz olarak seyahat edebilirler.

  İran Turu Hakkındaki görüşleriniz
  Bu tur için toplam puanınız

  Tur ne kadar eğlenceliydi?

  Rehberler ne kadar ilgiliydi?

  Oteller / yemekler nasıldı?

  Tur güzergahı nasıldı?